Feb 21
Okyanustan Bir Damla Almışlar PDF Yazdır ePosta

 

Okyanustan bir damla almışlar, damlaya sen korkma, nicelik değil, nitelik önemli, okyanusun tüm niteliği tek damlada yani sende var demişler, dolayısıyla sen Okyanusun ta kendisisin. O ana kadar sadece  zavallı bir damla olduğunu zannederken kendisini dolayısıyla ‘Egosunu’ keşfetmiş. Ve  ‘ben’ demiş damla evet ben Okyanusum. Ancak Egosunu keşfederek  ben dediği anda Okyanus olmaktan çıkmış tek damla olarak yok olmuş.

Hırant Dink ben demeden mensubu olduğu toplumlara sahip çıkmak adına ötekileştirilmeyi itilmeyi, kakılmayı ve hatta ölmeyi göze almayı cesaret eden bir Okyanustu.

O toprağın üstünde bir defineydi, bu gün ne yazıktırki toprağın altında bir define oldu. Ama hergün yeniden keşfedilmeye layık bir define. Söylediklerinde dikkate almamız gereken yüzlerce öğreti var, dik duruş var, daha iyi bir dünya ve Türkiye arayışı var. Tek bir duyumla  başkası için ağlama cesareti vardı Hırant Dink ‘in, benini kendinden atan, mensubu olduğu halk için ve  aynı zamanda da vatanım  dediği Türkiye için kavga yapan tek bir damlaydı  evet Hırant Dink O’ okyanusun ta kendisiydi.

On binlerce Türkiye’linin  okyanus gibi ona akmasının altındaki sır buydu, sadece bir Ermeni öldü niye bu kadar büyütüyorsunuz sözünü sarfederek küçülenlere bir sözüm var.

Dünyayı anlayamıyor olabirsiniz, cahil olabilirsiniz, ırkçıda olabilirsiniz, hatta Ergenekoncuda, dini kullanan tüccarda olabilirsiniz  ama unutmayınki sizde insansınız,  hepimizi yaratan O’ büyük kudretin verdiği evrensel zekanın sahibisiniz sadece vicdanınızın sesini dinlemeniz yeterlidir, eğer  O’ sesi duyamıyorsanız tek bir damla olarak yok olmaya başlamışsınız demektir.

Hrant Dink kendisinin iyi bir Ermeni, iyi bir Solcu, iyi bir Türkiyeli olduğunu söylerdi, Ermenilerin Türklere karşı travması, Türklerinde Ermenilere karşı Pranojası olduğunu ifade eder bu ruhsal bozukluğun doktorunun gene bu iki toplum olduğunu haykırırdı. Ağrına giderdi Türklüğü aşağıladı diye ceza almak, çünkü ben acılarımla yüzleşerek vatanımı severek Türklerle beraber yaşıyorum onları tanıdığım için acılarım azalıyor çünkü onlar benim yurtdaşım diyebilecek kadarda  kendi etniyesinden dışlanmayı dahi göze alarak sözünü sakınmazdı, Diaspora sevmezdi Hırant ı çünkü söyledikleri işlerine gelmezdi. Türklerde damgalamıştı onu küfür sözü gibi kullandıkları Ermenilikle.  Türklere olan kininizden zehirlenmiş kanınızı boşaltın, Türklere olan kininizden zehirlenmiş kanınızdan boşalan damarlarınızı, Ermenileğe yakışır sevgi ve umutla doldurun derken, iki tarafta bize küfür ediyor diyerek ona saldıracak kadar kifayetsiz olabildiler ve hatta cezalandırdılar Hırant Dink!i. Ona verilen en büyük ceza onu anlayamamalarıydı, gözlerinde, mimiklerinde bu üzgünlük okunuyordu büyük solcu, büyük Ermeni, büyük Türkiyeli Hırant Dink!in.

Sokaklara dökülen Türkiyenin güzel ruhlu yurtdaşlarnı görünce içim rahatladı ve Hırat Dink’ in anlaşıldığını onun artık tüm emeklerinin yerini bulmaya başladığın görürken, sanki o değerli büyüğümün yattığı yerden Türkiye beni anlıyor bu ölmeye değer di dediğini duyar gibiyim.

İnternasyonal vahşi kapitalizmin yarattığı şimdiki dünya düzeni ve bu düzeni yaratmaktaki pratikleri ve bunun uygulayıcısı maşalarına Türkiye halkının söyleyeceği daha çok sözü var,

Anadolu bu yolda aydınlarnı kayıp etti ve kayıp ediyor.

Yılmadan ve korkmadan bu yolda canını vermek pahasına dik duran aydınlarımız; Hırant Dink , Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi ipekçi, Bahriye Üçok, Bedrettin Cömert, Ümit Doğanay,C avit Orhan Tütengil, Cetin Emeç ,Onat Kutlar,Asım Bezirci, Muammer Aksoy, Doğan Öz ve daha nice damlalardan oluşan O’ kutsal okyanusa karıştı. Onların şahsında tüm kutsal damlaları  Saygıyla anıyorum.

Cihan Sendan                             20.01.2012 Münih

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile