Feb 21
Dünya ve Kadınlar PDF Yazdır ePosta

 

Değerli okurlarım bugün çok önemsediğim 8 Mart dünya kadınlar günüyle alakalı yazmak istiyor ve bir fıkra ile başlamak istiyorum.

Birgün çocuğun biri merak edip babasına sormuş ‘ Baba ben seninle Annemden doğdum bunu biliyorum, fakat çok merak ediyorum biz insanoğlu dünyada nasıl türedik ‘?

Baba hiç düşünmeden Darwinist teoriyle anlatmaya başlamış ‘oğlum dünyada canlılar önce tek hücreliler olarak, sonrada su da ve toprakta gelişerek oluşmuş, daha sonrada bugün varolan hayvanların ataları ve Maymunlar gelişmiş sevgili oğlum bizim atalarımızda Maymunlardan türedi, demiş.

Adamın oğlu bu Maymundan türeme muhabbetini pek tutmamış, birde Anneme sormalı deyip Annesinin yanına gidip aynı soruyu sormuş, ‘Anne Biz neden türedik’?

Anne hiç düşünmeden oğlum biz Adem babamızla Havva anamızdan türedik diyerek tüm hikayeyi anlatmış.Bu hikayeyi beğenmiş çocuk, ama Anne demiş babam bizim atalarımızın Maymunlar olduğunu söylüyor?

Anne cevap vermiş, ha evet oğlum O Maymunlar senin Babanın sülalesi. J

Bilim Kadınların doğuştan daha zeki ve farklı olduklarını söyler, Neoletik çağdan bu yana erkeklerin egemen olduğu yada, olduğunu zannettiği bir süreç yaşadık. Dünyadaki tüm inançların insani olmasının yanında fazlasıyla erkeksi olması da kadınların toplumdaki yerini belirlemede çok önemli bir etkendir.

Çağdaş ülkelerin çağdaş olmasının sebebi bu ülkelerde kadının konumu ve imkanlarıyla alakalıdır. Kadınların toplumda belirleyici olduğu ülkelerde sosyal sınıflar arasındaki ayrımlar azdır, temel hak ve özgürlükler fazladır. Bir ülkenin demokratik olduğu yada olmadığı kadınlarının durumlarından bellidir. Kadına fırsat eşitliği veren ülkeler dünyanın en demokratik ülkeleridir.

Türkiye kadına verdiği değerler kadar çağdaştır, kadınlarını koruyamayan devlet güçlü değildir. Kadın hakları insanlık haklarıdır, cinsiyet ayrımı yapmaksızın insanların haklarına önem verildiğinde kadın hakları sorunu kalmayacaktır. Anadolunun geleneksel duruşu ne yazıktırki kadınları aşağılayıcıdır, sözde cennet kadınların ayağının altındadır denilir ama özde durum farklıdır. Türkiye 2023 te dünyanın muasır devleti olmak istiyorsa, önce eğitim sistemindeki durumu dikkatle izlemelidir, mecburi okumayı 12 sene aralıksız yapmalıdır. Dört artı Dört artı Dört sistemi kadınların Türkiyedeki durumunu iyiye götürecek bir sistem değildir.

Anaları mutlu olmayan insanlığın mutlu olabilmesi imkansızdır.

   İnsanlığın varolması, vicdanlı olması, eğitimli olması, mutlu olması Anaların ayağının    altındadır. Kadınlarımızın daha mutlu olmaları dileğiyle 8 mart Dünya Kadınlar gününü kutlarım

Cihan Sendan                   05.03.2012

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile