Mar 20
Anadolu’nun ‘EBRU’ su Münih’te PDF Yazdır ePosta

 

img1

Genelbaşkanı olduğum Türk Alman Dostluk Federasyonu’nun geleneksel kültür haftaları etkinlikleri içerisinde Türkiyenin en iyi Fotoğraf sanatçılarından Attila Durak ve Türkiyenin etnik, kültürel çeşitliliğini anlatan Ebru Fotoğraf sergisini Münih’te açtık.Ebru’nun Münih kültür merkezi Gasteig’ te sergilenilen bu çok önemli fotoğraf sergisine gelen konuklar üzerinde bıraktığı etki görülmeye değerdi.

Konukların yoğun bir duygu ve merak içinde fotoğrafları seyrederken ağladıklarını gördük. Ben 35 senedir Almanyada ilk defa Anadoluyu böyle güzel anlatan bir projeyi görüyorum diyerek teşekkür edenlerle raslaştık. Hatta bundan 6 sene evvel çekilmiş bir foroğrafta kendi komşusunu görüp geçen sene O resimdeki yaşlı nineyi kaybettiklerini ağlayarak bize anlatan bir aile ile karşılaştık.Attila’nın Ebru projesindeki ilk karelerini çekmeye başladığında yanında olmuş bir dostunun Münihte yaşadığını tesadüfen öğrendiğini bizzat ben yaşadım, bu çok özel bir karşılaşma idi.

Tabii bu sergi Türkiye’nin Modern yüzünü anlatmıyor diyen ve farklıda olabilirdi diyenlerde vardı, kritik yaklaşan Türk  dostlarımızla karşılaştık, Almanlar genelde çok güzel buldular ve Türkiyeyi biz bukadar zengin bilmiyorduk diyenlerin sayısı hiçte az değildi.

Daha önceki yazımda Ebru fotoğraf sergisini anlatmıştım tekrar detaya girmeyeceğim, arzu eden Ebru Projesi hakkında bilgileri  www.ebruproject.com sayfasından yada benim önceki ‘Anadolu metaforu Ebru’ yazımdanda okuyabilir.

Evet Ebru Türkiyede 250 bin kilometre yol yaptı, daha sonra tekrar 200 bin kilometrede dünyada yol aldı 25 kentte sergilendi ve şu anda Münih’te 26 ıncı sergi devam etmekte. Ebru yolculuğu burada başlamadığı gibi buradada bitmeyecek gelecek senede Türk- Alman dostluk ve Kültür haftaları etkinlikleri içerisinde Almanyanın 5 kentinde dostlarımızla buluşacak.Yolun açık olsun Anadolunun Ebrusu.

 

Bu günlük bu kadar.

Cihan Sendan                                             15.10.2010 Münih

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile