Feb 21
Thilo Sarrazin PDF Yazdır ePosta

 

Son haftalarda çok konuşalan bir isim, kim bu Thilo Sarrazin diye araştırdım, Avrupada soylu sayılan  ve yüzyıllar evvel Fransadan göç etmiş protestan Calvinist bir sülaleden gelmiş genetiklere sahip bir şahıs.Kendisi aptallığın genetik olduğunu ifade ettiği için bende sayın Sarrazinin genetiklerini araştırmak durumunda kaldım, aslında kesinlikle bu konular ajandamda yoktur, ama karşıdakinin psikolojisini anlamak adına gerekli gördüm.

Thilo Sarrazin

Önce Sarrazinin söylediklerini konu etmeden bir geçmişine bakalım bu arkadaşın. Geçmişine baktığımızda bu arkadaşın gayet işgüzar ve işini bilen bir şahıs olduğu kesinlikle belli oluyor, bu işgüzarlığın ve tüm söylediklerinin arkasında Sülalesinden kaynaklanan Calvinist likle çok yakından irtibatlı. Yani inancı, diniyle alakalı  motifler. Sülalesi politik  mülteciler olarak  1700 lü yıllarda Westfalen denilen bölgeye yerleşmişler. Kendisi 300 küsür senedir Almanya sınırlarında yaşayan bir göçmen sülalenin çocuğuyken protestan oldukları yani inaçları sebebi ile göç etmek zorunda bırakılan bir sülalenin evladıyken ve Sosyaldemokrat terbiyesi almış olduğu halde, genetik kodları ajandasına alan bir şahısın, ruh halini ve davranış motivasyonunu bence mercek altına almak gerekmekte.

Daha önce kovulduğu Federal Almanya demir yolları firmasının içindeki olaylar daha ciddi takipe alınmalı halen mahkemelik olduğu ve konunun parayla ve bay Sarrazinin tavırlarıyla alakalı olduğu kesin, geçimsiz kimliğiyle tanınan ve 48 yan iş yapan bu işgüzar beyefendinin pskolojisinin altındaki asıl sorun göçmenler değil islamı ve göçmenleri zedeleyerek yazdığı Kitabının reklamını yapmaktır. Bunu söylediği sözden anlamak basittir .Nediyor Sarrazin?

Entegrasyon göçmenlerin kendi sorunudur, yani yerlilerin görevi ve sorunu değil, kendisi entegre olmayanları ben kabul etmek zorunda degilim,  devleti sömürenlere saygı duymak zorunda değilim diyor ve devam ediyor.Devleti sömüren ve devleti kabul etmeyenler, çocuklarının eğitimine katkıda bulunmayıp, sürekli başörtülü kızlar  üretenleri saymak zorunda değilim diyor (büyük )Sarrazin.

Sarrazin akılsız bir adam değildir kendisi bu ülkede en üst düzeyde yöneticilik yapmış bilgili bir şahısdır. İşte işin korkunç olan tarafıda buradadır,böyle bilgili bir adamın kendisini politik anlamda bitirecek ve siyasi hiçbir getirisi olmayacak bir tavrı neden sergilemektedir. Bence iki sebebi olabilir.

Yüzünün bir bölümünün kaslarının çalışmamasının sebebi olan muhtemel beyin kanaması beyninde hasar vermiştir ve yaptığının farkında değildir. Yada zaten ayrılmaya karar verdiği Federal Merkez bankasından kovulup ciddi rakkamda tazminat almayı hedeflemiş aynı zamandada Satacağı kitabın reklamını yaparak  siyasal ortamda sonkez ses getirmeyi ve yeni bir Villa parası daha kazanmayı planlamıştır. Bunu Federal demir yollarındada denemiş ama daha başarılı olamamıştır, Ama Federal merkez bankasından Tazminat alacağı mevzuat gereği kesindir. Tabiiki sarrazinin söyledikleri arasında doğrulardan kırıntılar vardır, ciddi sorunları islami göçmenlere hakaret ederek dile getirmiştir. Sarrazinin tavrı bizim sorunları görmemezlikten gelmemize sebeb olmamalıdır. Bence biz göçmenlerinde bu olaydan çıkartacağı dersler olmalıdır. Sarrazin bazı aşırı milliyetçiler tarafından alkışlanılabilir hatta bazı normal vatandaşlar tarafından da kabul görebilir ve hata bazı Türk vatandaşlarımızdanda.İnsanlar doğruyu söylediğini zannedebilir ama bu durumda ‘doğru’ bir renk gibidir  yani  Nuance ları vardır.Hepimizin her konuda fikir üretmeye ve ifade etmeye hakkı vardır hatta Sarazzin gibilerininde, sadece hiçkimseyi haksız yada haklı rencide etmeye hakkımız yoktur, şahsen sayın Sarrazini sadece analiz etmeye çalıştım. Şu anda hakkında yürüyen yolsuzluk davası bulununa bir şahısın bence biraz daha kısık sesle konuşması gerekirdi Moral den bahsedenlerin aynaya bakması ve vicdanını dinlemesi gerekirdi ama insanlara bu şekilde hakaret eden sözüm ona akıllı adamlarda vicdan negezer.

Bu günlük bu kadar !

Cihan Sendan                               02.09.2010        Münih

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile