Mar 20
Bir keyiftir paylaşmak ve paylaştırmak PDF Yazdır ePosta

img2Federal Almanya parlamentosu Berlin’de tüm eyaletleri kapsayan bir kanunla, ana okullarında ve ilk okullarda çocukların daha iyi beslenmeleri amacıyla meyve dağıtımı için  yıllık 20 milyon Avro bütçe ayırmaya karar verdi ve bu meblağı 2010 federal bütçesine ekledi.

Bu çok güzel proje ne yazıktır ki bütçesi olduğu halde Almanya devleti tarafından hayata geçirilemedi.

Oysa biz 2009 yılından bu yana  Münih kentinde Walliser sokağındaki Walliser Hauptschule’ de ( orta okulu) düzenli olarak meyve dağıtımı yapmaktayız. Bu çalışmayı çok değerli   bayan Barbara Wendelstein’ la beraber sürdürmekteyiz. Sayın Wendelstein okullarda öğrencilere sağlıklı beslenmeyle ilgili  paneller vermekte olan  eczacı bir hanımefendidir. Değerli sponsorumuz Semih Yıldırım’ın (Orpa firmasının sahibi)  destekleri ile başarmaktayız. Semih beyin Münih Meyve ve Sebze halindeki başarılı firmasından tedarik ettiğimiz meyveleri  okula taşımak, öğrencilerle beraber büyük teneffüse kadar doğramak ve hazırlamak bir keyif. Okul idaresinin belirlediği bir sınıf doğrama işini üstleniyor, bir diğer sınıf dağıtım işini hallediyor. Okuldaki 4’üncü sınıftan başlayan ve 9‘uncu sınıfa devam eden eksiksiz 220 öğrenci  meyveleri  almak için birbirini takip eden, belirlenmiş dakikalarda sıraya giriyorlar. Sabah 08.00 de başlayan  bu çalışma saat 10.30 da sona eriyor. 2010-2011 okul yılında Meyve dağıttığımız okul sayısını değerli sponsorlarımız ve Sayın Münih Başkonsolosu Ali Rıfat Köksal beyefendinin de katkıları ile 4 Okula  çıkartmayı düşünmekteyiz.

Çocukların  dayanışma ruhuyla hazırladıkları meyveleri doğrarken yüzlerindeki gülümsemeyi, gözlerindeki ışığı görmenizi isterdim. Çocukların bir süre için rekabeti bıraktıklarına ve dayanışmalarının onlara yeni  pozitif duygular verdiğine eminim. Münih’teki bu orta okulda Alman  çocuklar ve  ağırlıkla  göçmen çocukları bulunmaktadır.  Bir dahaki meyve dağıtımında  her çocuk kendi ülkesinin mutfağından meyveyle yapılan bir pastanın tarifini diğer arkadaşları ile paylaşacak. Kültürlerin alışverişi ve paylaşımına bir damla emek vermek hepimizin görevi.

Çocuklar  en başından  itibaren yiyecek ve sevgi  fikrini eşleştirir. Onlar neredeyse aynı madalyonun  iki yüzü gibidir.

Sevgiyle hazırladık  ve sunduk!

Cihan Sendan        06.04.2010  Münih

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile