Feb 21
İsrailin hükümetinin dolayısıyla devletinin tutumunu beğenmiyorum PDF Yazdır ePosta

Israil

İsrail devletinin tutmunu beğenmemek İsrail halkını sevmemek anlamına gelmemeli, aşırı sağ politikaları ile dünyada irtifa kaybeden İsrail devletinin kendisini tekrar gözden geçirme zamanı geldi.

Yahudi halkının Prestijini ve geleceğini tehlikeye atmaktan korkmayan siyeset adamlarının geçmiş zamanda en korkusuz askerler ve ajanlar olduklarını düşünürsek, bu durumun normal olduğunu düşünmek ve her fırsatta silaha sarılan bir hükümet anlayışını yadırgamamak lazım.

Yahudiler hakkında söz sarfetmekten korkan küresel ve  Avrupalı siyaset ve  basın insanlarının tavırlarıda anlaşılır gibi görülmesede tarihsel bir takıntıyla antisemitist olarak damgalanmamak adına yada ticari kaygılarla kısık sesle konuştukları kesin.

Tayip Erdoğanın davranışları ve tepkileri ise gene anlaşılır gibi gelsede bir devlet adamına yakışmadı. Türkiyenin son zamanlarda prestij ve irtifa kaybetmesine sebeb olan iki yüzlü hükümet kararlarının arkasından baktığımızda bu tavırlardan bir arpa yolu siyasi kazanç sağlanamadığı kesin. Sayın Kılıçdaroğlunun  dünyanın önünde One minute,  kapı arkasında Yes Pleas kelimesi çok manidar ve gediğine oturan bir sözdü. İsraili Kınayacak delikanlı bir birleşmiş milletlerin olmadığı, Amerikanın ise zaten öyle bir niyeti olamıyacağı belli oldu. Ebu Nasr’ı taklit etme  sevdasındaki  siyasetçilerle , Şeyhülislam olma sevdasındaki Hocalarla bu ülke bir arpa yolu alamaz. Amerikadaki değerli Hocanın fırçasını yiyen Başbakan artık şapkasını alıp gitmeye hazırlanıyor gibi, peki CHP iktiar olursa bu yükün altından nasıl kalkacak. CHP Yahudi cemaatleri ve devleti ile ilişkileri nerede görmekte? Sayın Tayip Erdoğanın yani Recep beyin berbat ettiği bir çuval inciri CHP nasıl telafi edecek?  Kimse bana dokunmayan yılan bin yaşasın demesin artık bu ülkede tamam! Ama bir devletin ve hükümetinin öncelikleri kendi vatandaşının refahı ve mutluluğu olmalı, Arap topraklarında iki tane resmi sokaklarda taşındı diye kendisini küresel bir lider olarak gören Başbakan kafasını kendi ülkesine çevirip halkının sorunlarına odaklansın. Hatta benim beğenmediğim İsrail hükümetinden ders alsın adamlar sözlerinin arkasında duracak kadarda (delikanlı) . Bu Hükümet hangi sözünde durdu? Ha pardon tabii söz verdiği yandaşlarını ihya etti ve etmeye devam ediyor. Bumu halk sevgisi Halkını seven fırsat eşitliği yaratır, AKP nin eşitlik anlayışı çok iyi ama sadece kendi yandaşları arasında, onlardan değilsen eşitte değilsin. Siyaset adına İnsanların inançlarını istismar ediyorlar hadi bunu anladıkda bu halk nerede? Türkiyede halihazırda istismar etmek ve edilmek alışıla gelmiş bir davranış tarzı gibi görülmekte. Sanki başkaları yapmadımı diyenler ciddi sayıda, hatta bunlar yapıyor ama hiç olmazsa Avrupaya ve israile kafa tutan bir (delikanlı) başbakanımız var deyip caka atanlar bile var. 800 e yakın kamu iktisadi kuruluşunu özelleştiren bu hükümetin başına çok büyük sıkıntılar geleceği kesin. Yüce divanın tırnaklarını görünmeye başladı bile. Peki ya şimdi Başbakan neyapacak Necmettin Erbakan hoca bunlar iktidar sahoşu, birileri bunlara iktidarı sözverdi bunlar çoluk çocuk derken satır aralarında ilginç şeyler hissettik sonra Hapse mahkum edlidi ve şimdi gene sahnede bakalım neler olacak.Tayip Erdoğanın Cumhur başkanlığı sevdası devam etmekte ve bu takdirde Numan kurtuluşu Akp nin başına geçirme senaryolarıda Ankarada fısıldanmaya başlanıldı. Hadi hayırlısı.

Ben İsrail hükümetini beğenmiyorum hele Türkiyenin şu anki hükümetini hiç beğenemiyorum.

Beğenen varsa buyursun, Bugünlük bu kadar

Cihan Sendan                                                 30.07.2010

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile