Feb 21
Türkiyenin Sosyal Psikolojisi PDF Yazdır ePosta

Türkiyenin Sosyal Psikolojisi

Toplumsal psikoloji bir toplumun davranışlarını , başka insanları nasıl algıladığımızı; karşılıklı birbirimize nasıl tepki verdiğimizi, toplumsal durum ve ortamlardan nasıl etkilendiğimizi belirler. Sosyal psikoloji sevgi, aşk, saldırganlık, uyum, toplumsallık, iletişim ve etkileşim gibi özgül konularda belirgin olur.  Grupların, bireysel davranışları etkilediği bir gerçektir, bir anlamda insanların birbirlerini nasıl etkiledikleri konusunda soracağımız her soruda karşımıza Sosyal piskoloji  çıkar.

Türkiyenin Sosyal psikolojisinde politikanın ve politikacıların etkisi kuşkusuzdur. Sayın Başbakan ve diğer parti başkanlarının arasındaki psikolojik ve sözlü kavgaların toplumsal psikolojiye etkisini ele almanın  zaman açısındanda önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sözü geçen politikacıların yıllardır ve son zamanlarda dahada artarak Toplumsal düşünce tarzımıza ciddi hasarlar açtığı kesindir.

Yönetici olma sorumluluklarını birkenara bırakmış bu şark siyasetçilerinin kavga uslüpleri bir devlet adamına yakışmayacak konuma gelmiştir. Çok umutla izlediğim sayın Kılıçdaroğlu da tavırı ile benim şimdilik  umudumu kırmış durumdadır. Şahsen sayın Başbakanın tavırlarını yadırgamıyorum, çünkü kendisini ve tavrını son sekiz senedir izleme ve tanıma fırsatı buldum, kavgacı bir kişiliğe sahip olduğu aşikardır. Kavgacı ve diktacı psikolojisi herkez tarafından bilinmektedir. Başbakanın etrafındakileri dahi korkutduğu  ortadadır. Ya sayın Kılıçdaroğlu? Kendisinin sosyal psikolojiye verdiği şey mahalle kavga kütürü gibi bir durum almıştır, Kendi şahsiyetine ve geçmişine yakışmamaktadır, Halk CHP genelbaşkanından pozitif davranışlar ve sözler beklemektedir, içerikli ve gelecekele alakalı vizyon görmek istemektedir.

Tüm Türkiyeyi dolaşmak iyidir ama halkın sorunlarını çözecek somut vizyon olmazsa kalabalıklarla karşılaşmanın ilk hazzını yaşar ve havaya girebilirler ama engeç gene sandıkta hayal kırıklığına uğrayabilirler. CHP genel başkanı farketmeden her genelbaşkanın düştüğü duruma düşüp etrafındakilerin sözüne kanabilir ve kendisini çok başarılı zannedebilir. Engeç Sandık günü uyanacaktır. Toplumun psikolojisini anlamayan görmeyen siyaset adamları kaybetmeye mahkumdurlar , çünkü Türk halkı magazini ne kadar sevsede somut verilere göre karar verecektir.

Yani bazıları bugün CHP mitingini doldururken oyunu yarın kömürü getirene verecektir, ama büyük bölümüde alışkanlık ve kanıtlanmışlıklara oy verecektir, bu aynı  sürekli gittiğiniz bir lokantada hep aynı yemeği yemek piskolojisi gibi, çünkü tecrübe ettiğimiz  garantidir. Bilmediğim ya kötü çıkarsa korkusu bir önce tattığın lezzeti tekrar kabul etmek içgüdüsünü yaratır.Sayın Başbakan hiç kendisini ve tekniklerini değiştirmeden yoluna devam etmektedir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Başbakanın ezberini bozduk derken bence yanılmaktadır, tam aksine kendisi Başbakanın istediği yerdedir. Kendisine ve Danışmanlarına bu çizgiyi tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini tavsiye ediyorum.

Toplum artık pozitif enerji ve gerçek somut umut verici vizyon beklemektedir. Aksi taktirde en fazla oy alacağına inandıkları ve tanıdıkları yere oy verceklerdir. Bunun ilk kanıtıda referandum olacaktır.

Geldiğimiz yer ‘Evet’mi, ‘Hayır’mı  değil, Evet ne kadar farkla çıkacak düşüncesidirki buda zaten CHP nin politikalarının yetersizliğinin kanıtıdır.

Bu günlük bu kadar

Cihan Sendan                                                               30.08.2010  Münih

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile