Feb 21
Umut Oran ‘iktidar için CHP de değişim’ PDF Yazdır ePosta

img1

Sayın Kılıçdaroğlunun genel başkan yardımcısı olarak  şeçtiği  sayın Koç, sayın Okay, sayın Erbatur,sayın Umut Oran  kesinlikle çok değerli ve vasıflı siyasetçilerimizden olmaları sebebbi ile  bu önemli göreve getirilmişlerdir. Bu değerli genel başkan yardımcılarını ve diğer CHP  MYK üyelerini görevlerinden dolayı kutluyorum.  Bugün Sayın Kılıçdaroğlu ve  PM  tarafından genel başkan yardımcılığı görevine getirilmiş olan değerli Umut Oran hakkında yazmak istiyorum.

Umut Beyle Tanışmam kendisinin sayın Deniz Baykal’ın son defa  genel başkan seçildiği CHP 5 inci olağan genel kurulu öncesi oldu. Onur misafiri olarak katıldığım bu genel kurul ayrıca şahsen yaşadığım ilk CHP genel kurultayıydı. Umut bey daha önceden takip ve takdir ettiğim bir iş adamıydı.

Kendisinin Boluda, Anadoluda istihdam projesiyle kurduğu 600 e yakın vatandaşımıza iş imkanı yaratmasıyla dikkatimi çekmişti. CHP genel başkanı aday adayı olması bende kendisini tanıma isteğini uyandırdı. Ortak dostlarımızın yardımı ile değerli Umut beye ulaşma fırsatı buldum. Kendisi ile defalarca telefonda fikir alışverişi yapma fırsatım oldu. Umut beyi ilk görmem ve selamlaşmamda ancak iki sene evvel CHP genel kurulunda oldu.Kendisinin genel kurulda hiç şansı yoktu ama o bilerek bu yolda devam etti, delegeler Haluk bey de daha fazla kazanma şansı gördükleri için kendisinden özür dileyerek imzalarını Haluk beye vermişlerdi.Ve sonuçta 15 delegenin imzasını alarak aday olamamıştı. Ama CHP de bir değişim olması mecburiyetinin hissedilmesine sebeb olmuştu. Şahsen Umut Beyin gelecek  genel başkan olacağından hiç şüphem yoktu. Taaki sayın Kılıçdaroğlu sahneye çıkana kadar.  Umut beyi gayet alçak gönüllü karizmatik ve kendinden emin bir kişiliğe sahip ve çok vasıflı bir insan olarak tanıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu  sayın Güneş, sayın Koç ve sayın Oran’ ı takımının içine almakla CHP yi birleştirme düşüncesinde bence çok başarılı oldu. Ve sayın Kılıçdaroğlunun en önemli görevlerinden biriside CHP nin gelecekteki liderlerinin de bugün itibari ile hazırlanılması ve yetiştirilerek önlerinin açılmasına olanak sağlamaktır. Umut Oran ve CHP nin genç kadroları hem CHP nin hemde Türkiyenin Umutu dur. Türk halkı televizyonda en iyi konuşanı değil en dürüstü, en liyakatliyi, en başarılıyı, en çalışkanı seçip kendisine lider yapmalıdır.

CHP de değişim şarttır. Bence genel başkan değişimi ile CHP nin değişimi birbirine karıştırılmamalıdır.

CHP gençleşmelidir yeni gelen kadrolar iyi niyetle gelmiş olabilirler ama günlük rutin işlerin içinde kaybolup değişimin unutulma tehlikesi vardır. Bu sayın Oran ve diğerleri içinde geçerlidir.

Parti içi menfaatlerin ve ilişkilerin arasında sıkışma tehlikesi bulunmaktadır. Sayın Kılıçdaroğlunun sık kullandığı bir söz var Cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla örülmüştür. İyi niyet kurbanı olmamalarını umut ediyorum. Şahsen Umut Beyden ve lider tüm CHP lilerden samimi ve sürdürülebilir değişimler bekliyorum. Avrupalı Türk sosyal demokratları dikkate almalarını tavsiye ediyorum HDF gibi örgütleri yanlarına çekmelerini ve Avrupa şubelerin açmalarını tavsiye ediyorum. Avrupada yetişen Türk sosyal demokrat gençlerinide Partiye almalarını tavsiye ediyorum, özellikle Almanyada yüzlerce vasıflı genç sosyal demokrat arkadaşlarımız var onlara ulaşmalarını tavsiye ediyorum.

Parti siyaset okulunu bir an önce başlatmalarını bekliyorum.  Gençlik kolunu ve kadınlar kolunu öne bırakmalarını tavsiye ediyorum. bu kurumlardan arkadaşlarıda ön plana çıkartmalarını bekliyorum

Genç CHP lilere umut olacak şahısların Türk gençliğine hitab edebilme ve gelecekte CHP nin sağlam ellerde olduğunu işaret edecek yenilikler bekliyorum.

Sayın Umut Oran ve diğer tüm arkadaşlarıma CHP ve Türkiyenin yeniden inşaası için başarılar diliyor cesaretle tüm sorunların üstüne gitmelerini bir CHP li olarak bekliyor ve izliyorum.  Ve halen Sayın Umut Oran’ ı CHP nin ve Türkiyenin Umut’ u olarak görüyorum.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Münihe geldiğinde arkadaşlarım kendisine sizi artık CHP nin genel başkanı olarak görmek istiyoruz diye fikirlerini ifade ettiklerinde, Kemal beyin yanında söylediğim şuydu ‘’ arkadaşlar Kemal beyi seviyorsanız bu kelimeyi fazla yüksek sesle ifade etmeyin kendisini tehlikeye atarsınız’ tabiiki Kemal bey ve Arkadaşlar neyi ima ettiğimi çok iyi anlamışlardı kısa bir sessizlik olmuş ve Kemal bey sadece gülerek sessiz kalmayı tercih etmişti.

Ben Kemal Beyin demokratik ve sevecen kimliğine inanarak Umut bey hakkındaki fikirlerimi beyan ediyorum. Evet Sayın Kılıçdaroğlu  genel Başkan yardımcısına güvenerek yanına almışsa onun da geleceğin genel başkanı olmasına destek olacak ve önünü açacaktır. Ben Umut Oran’ ı geleceğin genel Başkanı olarak görüyorum. Dikkat edin bir sonraki demiyorum Geleceğin diyorum.

Bu günlük bu kadar

Cihan Sendan                                           04.08.2010 Münih

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile