Mar 20
Bu Cinayetler Toplumsal Piskolojik, Sosyolojik, , ve Siyasi bir durumdur. PDF Yazdır ePosta

Göçmen asıllı iş verenlerin  mağruz kaldığı bu korkunç cinayet zincirinin adresi ırkçı  oluşum çıktı, hepimiz çok üzgünüz içimizdeki kızgınlık ve şaşkınlık ciddi boyutlarda.

Almanya da halen göçmenlerin butür olaylara mağruz kalması ve Polis gücünün  bu olayları çözmedeki ciddi hataları üzüntümüzü dahada katlayarak arttırmakta.

Cinayetlerin mafya ve içi hesaplaşma olması ihtimalinde duran cinayet masalarının nekadar ön yargılı olduğunun da bir kanıtı oldu bence.

Alman basınınınn Döner cinayeti diye adlandırdığ bu korkuç seri cinayet olayını bile ötekileştirir tavrı, Alman basının özelliklede Bild gazetesinin olayı taraflaştrması  bence olayın ikinci bir feci tarafıdır ki  Almanya basını başta Bild gazetesi ve kendilerini entelektüel zanneden sözüm ona yazarların ifade ettikleri ayrıştırıcı tutumu alkışlayan bir kısım  Alman toplumunu anlamakta zorluk çekmekteyim. Bu tür tavırlarada gene karşı durması gereken tarafın aklı selim Almanlar olması gerektiğini  düşünüyorum. Türk Alman Dostluk Federasyonu olarak bu ırkçı olayı kınadığımızı ifade etmek isterim.

 Ama herkesiminde  genelleme yapmaktan kaçınmalarının önemini vurgulamayı görev bilmekteyim. Almanyada ırkçı eğilimler olduğunu uzun süredir bilmekteyiz, ırkçılık hastalığı ne yazıkki tüm toplumların içinde küçük guruplar halinde mevcut bulunmakta. Günümüzde yozlaşmanın oluşturduğu yabancılaşma ve ekonomik sıkıntıların getirdiği suçlu arama alışkanlığı  hep güçsüz ve de suçsuzları hedef almaktadır,

Almanyada kendilerini kanaat önderi zannedenler ve her ne pahasına olursa olsun reyting için ötekileştirmeyi sanat haline getirmiş basın kuruluşları, gerçekte Almanyaya yaptıkları kötülüğün farkında bile değiller, eğerki farkındaysalar insanlık suçu yapmaktadırlar bunun da altını iki defa çiziyorum.

Bu olaylardan sonra Federal hükümetin ve Eyalet yönetimlerinin  tutumunu dikkatle izleyeceğiz, yaptırımlarının boyutlarını göreceğiz. Şu bilinmelidir ki, göstermelik tutum kendilerine güven ve oy kaybı olarak dönecektir, bu konudada göçmen seçmenlerin özenli ve dikkatli olmalarını önemle ifade etmek isterim. Sağ eğilimli seçmenleri kaybetmek istemeyen siyasi partileri samimiyete davet ediyorum, SPD ve Yeşiller Partisini güç birliğine davet ediyorum bu sadece Berlin Muzafferlik kapısında nöbet tutmakla olacak bir şey değil, bu olay Almanya nın sağ eğilimlerle  mücadelesindeki savaşta yenik düşüşünün göstergesidir, bu yenilgi aynı zamanda SPD nin ve yeşillerinde yenilgisinin kanıtıdır.  Hükümet oldukları sürece ellerindeki imkanları iyi yönetmedikleri ve muhalefetttede yeterli mücadele etmediklerinin göstergesidir.

Almanyada  Demokrasi adına Demokrasiyi kurban edenlerin daha derin ve samimi olarak  olayın üstüne gitmeleri ve bu tür Partilerin Demokrasinin geleceği adına kapatılması için mücadele etmelerini talep ediyoruz. Kendi sınrları içerisinde yaşayan göçmen halklarının bu tür geri zekalı aşırı sağcılardan ve onlara alkış tutanlardan, Almanyaya daha sadık ve yararlı olduklarını hatırlamalarını Almanya devletinden  talep ediyoruz.

Göçmen halklarınında yaşadıkları bu korkunç olayı sadece kriminel bir olay olarak görmemelerini ve olayın sosyolojik boyutlarını dikkate alarak tüm göçmen kuruluşlarıyla temaslarını güçlendirmelerini ve güven tazeleyici yaptrımları kanıtlarıyla masaya yatırmalarını önemle talep ediyoruz.

Bu son olaylar şunu gösterdiki, unutulmaya yüz tutmuş aşırı sağcı eylemlerin sadece timsah uykusu gibi pusuda olduğu ve en ufak ciddi kıvılcımda ateşe dönebileceğidir.

Almanya nın geleceğini tehlikeye atan en önemli unsurlardan biri olan aşırı sağcılığın kökünü kurutmanın zamanı gelmiştir. Basın özgürlüğü adı altnda gizlice ötekileştiren basın yayın guruplarnın tavırlarını gözden geçirmelerinin önemini vurgulamayı görev bilmekteyim.

Bu olay Türk ve göçmen Almanyalılarla yerli Alman halkının ve devletinin arasındaki güven ve beraberliği açısından  çok önemsenmesi gereken tarihi bir durumdur. Alman siyasetçilerinin, konuya daha samimiyetle eğilmeleri mecburidir. Bu konu sadece adli bir vakaa değildir Almanya devleti milli güvenliğini tahrip etmeye açık sosyolojik, toplumsal piskolojik ve  siyasi bir durumdur.

Bu günlük bu kadar

Cihan Sendan          15.11.2011

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile